skip to Main Content
Tel&Fax +90 312 342 43 49 info@krskalite.com
ifs

IFS Belgelendirme (International Food Standard )

Uluslararası Gıda Standardı (IFS) nedir?

Ticaret ve sanayide tedarikçi denetimleri yıllardır işbirliğinin sabit bir parçasıdır. Tüketicilerin gittikçe daha ağır talepleri, artan tazminat talepleri tehlikeleri ve ayrıca ürün akışlarının globalleşmesi tek tip bir kalite güvence standardının geliştirilmesini gerekli hale getirdi.

Bu geliştirmelerin zemininde HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birlikleri CONAD, COOP ve “Federdistribuzione” üye şirketleri, ticari markalar için kalite ve gıda güvenlik standardı olan Uluslararası Gıda Standardını (IFS) geliştirdiler. Standart, gıda güvenliğinin ve üreticilerin kalite düzeylerinin eşit kontrolüne yaramaktadır. Tarımsal üretimi takip eden ve gıdanın “işlendiği” tüm üretim aşamaları için kullanılabilir.
Avusturya, Polonya, İspanya ve İsviçre’den tüccarlar IFS’yi destekliyor ve gıda güvenliği standardı olarak kullanıyor.

Uluslararası Gıda Standardının hedefleri nelerdir?

Uluslararası Gıda Standardı şu temel hedefleri amaçlıyor:

 • Tek tip değerlendirme sistemine sahip ortak bir standart;
 • Akredite edilmiş ve kalifiye sertifikalama kurumlarının ve denetçilerin kabulü;
 • Tedarik zincirinin tamamında karşılaştırılabilirliğin ve şeffaflığın sağlanması;
 • Hem tedarikçide hem de ticarette masrafların azaltılması.

IFS kimler tarafından destekleniyor?

HDE gıda hakları komitesinde, FDE kalite komitesinde ve Federdistribuzione kalite komitesinde ve ayrıca CONAD ve COOP’da organize olan tüm perakendeciler ve toptancılar IFS’yi destekliyor ve bu standardı tedarikçilerinden talep ediyor.

Bu komitelere üye olan tüccarlar örneğin: Metro Group, Edeka, Rewe Group, Aldi, Lidl, Kaufland, Kaiser’s Tengelmann, Auchan, Carrefour Group, EMC – Groupe Casino, Leclerc, Monoprix, Picard, Surgelés, Provera (Cora and Supermachés Match), Système U, COOP, CONAD ve Unes.

IFS Uluslararası Uygulanıyor mu?

IFS, GFSI (Global Gıda Güvenliği Girişimi) tarafından SQF, Dutch HACCP ve BRC gibi kabul edilen bir standarttır.
Tesco, Ahold, Wal Mart, Metro, Migros ve Delhaize gibi bazı şirketler, tüm GFSI standartlarını kabul edileceklerini belirttiler.

Kimler IFS’ye göre bir denetime tabi tutulur?

Şu anda perakendeciler ve toptancılar için ticari markalar tedarik eden tüm gıda üreticileri IFS’ye göre bir denetime tabi tutulur. IFS, birincil üretim hariç, gıda zincirinin tamamında uygulanabilir.

IFS Uluslar arası Gıda Standardının nasıl yapılandırılmıştır?

IFS 4 bölüme ayrılır:

 • Bölüm 1: Denetleme protokolü (denetleme değerlendirmesi, denetlemenin yapılması, sertifika verilene kadar değişik adımlar vs.)
 • Bölüm 2: Teknik gereklilikler: Kontrol listesi 5 bölüme ayrılan 250 gerekliliği içermektedir:
  • Şirket sorumluluğu
  • Kalite yönetimi
  • Personel yönetimi
  • Üretim süreci/ imalat süreci
  • Önlemler, analizler, iyileştirmeler
 • Bölüm 3: Akreditasyon kurumları, sertifikalama kurumları ve denetçilerden talep edilenler

IFS veri tabanında IFS denetimleri altında listelenmiş olmak gıda sanayisine başka hangi avantajları sağlar?

IFS sertifikalı şirketler IFS denetleme portalını kullanırken farklı avantajlara sahiptir. Önce bunun üzerinden kendi IFS denetleme raporlarını ve önlem planlarını yönetebilirler. Sertifikalama kurumları denetleme verilerinin (rapor, önlem planı dahil) yüklenmesinden sorumludur. Şirketler bu verileri müşterilerine (örn. tüccarlara) bir “tıklama” ile hizmete sunabilir.

Şirketler ayrıca örn. biyo sertifikalama, QS, KAT, BRC, SQF gibi yaptıkları başka standartların sertifikalarını çevrimiçi yükleyebilir ve veri tabanı üzerinden hizmete sunabilir. Tüm sertifikalar bir genel listeden görüntülenebilir.

Sertifikalı şirketler ayrıca IFS veri tabanında başka sertifikalı şirketleri arayabilir ve “My Audit” fonksiyonu üzerinden düzenleyebilir. Böylece örneğin ön tedarikçilerinin IFS sertifikalı olup olmadığını kontrol edebilir. Genel bilgileri alabilir, ancak rapor ve önlem planını alamazlar. Bunun için özel bir aktifleştirme gereklidir.

Ve sonuç olarak şirketler ayrıca AuditXpress yazılımının orijinal denetleme dosyasını çevrimiçi indirebilir ve bunun için gerekli olan “Şirket içi denetimler için AuditXpress” yazılımına sahiplerse şirket içi denetimleri için kullanabilir.

Back To Top
Ara